پیغام مدیر :
با سلام خدمت شما بازديدكننده گرامي ، خوش آمدید به سایت من . لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وب سایت ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما را در بهتر شدن كيفيت مطالب ياري کنید.
 
 
طراحی و چاپ کارتن
نوشته شده در سه شنبه هجدهم فروردین ۱۳۹۴
ساعت : 2:41
نویسنده : محمد فیض آبادی فراهانی
مصارف دیگر آن نیز شامل جعبه‌های کاهو، مرکبات و دیگر میوه‌جات و سبزیجات فاسد شدنی می‌باشند. به منظور بسته‌بندی ضربه‌گیر اجسام سبک وزن و سهولت جابجایی، به همراه مزیت‌هایی چون روش‌های مکانیکی باز کردن، پرکردن، بستن و جابجایی کارتن‌ها از مقوای کنگره‌ای استفاده می‌شود. هر مقوای کنگره‌ای دارای دو جزء ساختاری می‌باشد که عبارتند از :

 1. رویه‌ها
 2. ساختار کنگره‌ای

استحکام مقوای کنگره‌ای نسبت به وزن آن زیاد است که‌ از ویژگی‌های این نوع مقواهاست، که علت آن، وجود ساختار کنگره‌ای می‌باشد. اکثر کاغذهای روکش از خمیر کرافت پر بازده تولید می‌شوند. اکثریت لایه‌های میانی کنگره‌ای، عمدتا از خمیرهای نیمه شیمیایی پهن‌برگان هستند. در سال‌های اخیر بخش قابل ملاحظه‌ای از لایه میانی کنگره‌ای را نیز از کاغذ باطله می‌سازند که لایه میانی باز یافتی می‌نامند.

 مشخصات ساختاری مقواهای موج‌دار

 1. استحکام و مقاومت لایه‌های بالایی و پایینی
 2. مقاومت و قدرت لایه موج‌دار میانی
 3. ارتفاع و تعداد موج‌ها
 4. تعداد لایه‌های تشکیل دهندة کارتن

تقسیم‌بندی مقواهای موج‌دار بر حسب ارتفاع و تعداد موج‌ها به چهار دسته به شرح زیر است:

کنگره A

ارتفاع هر کنگره بین ۵/۴ تا ۵ میلیمتر و تعداد کنگره‌ها بین ۱۰۵ تا ۱۲۵ عدد در هر متر (۳۳عدد در هر فوت) می‌باشد. در این نوع فلوت به دلیل ارتفاع بلند کنگره‌ها خاصیت ضربه‌گیری و مقاومت فشاری نسبی بیشتر بوده و از مقاومت بالایی برخوردار است.

کنگره B

ارتفاع هر کنگره بین ۱/۲ تا ۹/۲ میلیمتر و تعداد کنگره‌ها بین ۱۲۵ تا ۱۵۰ عدد در هر متر (۴۷ عدد در هر فوت) است. این نوع کنگره‌ از مقاومت در برابر له‌شدگی قابل ملاحظه‌ای برخوردار است.

کنگره C

ارتفاع هر کنگره بین ۵/۳ تا ۷/۳ میلیمتر و تعداد کنگره‌ها بین ۱۲۰ تا ۱۴۵ عدد در هر متر (۳۹ عدد در هر فوت) می‌باشد. این نوع کنگره‌دارای استحکام کمتری نسبت به فلوت A می‌باشد.

کنگره E

ارتفاع هر کنگره بین ۱/۱ تا ۶/۱ میلیمتر و تعداد کنگره‌ها بین ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر (۹۰ عدد در هر فوت) است. این نوع فلوت دارای بیشترین مقاومت در برابر له‌شدگی است و به دلیل سطح صاف تر و صیقلی تر، برای چاپ بسیار مناسب است. از این فلوت بیشتر برای بسته‌بندی‌های کوچک (بچه کارتن) استفاده می‌شود و در بسته‌های بزرگ (مادر کارتن) به همراه سایر فلوت‌ها (مقواهای سه لا و پنج لا) استفاده می‌گردد.

عمده‌ترین الگوی کنگره‌ها، کنگرة A می‌باشد. در این پیکربندی، کمترین تعداد کنگره در ازای هر متر مقوا وجود دارد و در نتیجه مقوا دارای کمترین مقاومت در برابر له‌شدگی است. مقوایی با الگوی کنگرة  Aدارای بیشترین ضخامت است. مقاومت پایین در برابر له‌شدگی به همراه ضخامت حداکثر باعث می‌شود تا هنگام نیاز به مقوای ضربه‌گیر، مقوای با این الگو مفیدترین باشد. در طرح کنگرة B، بیشترین تعدا کنگره‌ها بعد از A و C در ازای هرمتر طول مقوا وجود دارد. بنابراین مقوایی با این کنگره بیشترین مقاومت در برابر له‌شدگی را داراست و بیشترین دوام را در برابر صدمات تولید و حمل دارد (در مقایسه با A و C). الگوی E دارای تعداد کنگره‌های بیشتر، همچنین باعث ایجاد یک سطح صاف تر برای چاپ می‌باشد. این مقوا دارای کمترین ضخامت بوده و موجب می‌شود که‌این مقوا برای ساخت جعبه‌هایی با نیاز به مقاومت بالا در برابر فشار از بالا به پایین (عمودی) مناسب نباشد. از لحاظ تاریخی الگوهای A و B قبل از C ایجاد شده‌اند، به همین جهت از نظر ترتیب الفبایی نیز الگوی C سومین الگوی کنگره‌ها است، در حالی که ویژگی‌ها و مشخصه‌های این الگو را در جایی بین دو الگوی A و B قرار می‌دهند. ابداع کنگره C براین مبنا بود که‌این الگو، بهترین مشخصه‌های کنگرة A، مثلا مقاومت بالا در برابر فشار از بالا به پایین و کنگرة B با مقاومت در برابر له شدگی بالا را تلفیق و کاستی‌های هر کدام از آنها را حذف کند. برخی کاربران از کنگرة A به کنگرة C روی آوردند، اما کنگرة A هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد و از کنگرة B نیز در سطح وسیعی استفاده می‌شود. استفاده‌ از هر چهار الگو کنگره موجب می‌شود تا سازندگان و کاربران برای تطابق جعبه‌هایشان با ملزومات کاربرد نهایی آنها انعطاف‌پذیری کافی داشته باشند. الگوی E در مقوای جعبه لحاظ نمی‌شود، بلکه مقوای کنگره‌ای که وارد قسمت کارتن‌های تاخور می‌گردند، دارای این الگو می‌باشند. تعداد تقریبی ۳۰۰ کنگره در هر متر طول مقوا، موجب ایجاد سطح نسبتا یکنواختی برای چاپ می‌شود. کاغذهای رویه‌ از کاغذ ارزان قیمت گرفته تا کاغذ فویل دار متغیرند و به مصرف‌کنندگان کارتن این امکان را می‌دهند تا محصولی سبک وزن و سفت و با ظاهر بسیار متنوع داشته باشند.

تعداد لایه‌های تشکیل دهندة کارتن

یک لایه: از یک لایه کنگره ساخته و به عنوان ضربه‌گیر استفاده می‌شود.

دولایه: از یک لایه کاغذ و یک لایه فلوت تشکیل شده ‌است. به این مقوای کنگره‌ای یک رویه نیز گفته می‌شود که ساده ترین آرایش مقوای کنگره‌ای است. از مقوای یک رویه در ساخت ظروف نگهدارنده ‌استفاده نمی‌شود بلکه در بسته‌بندی محصولات شکستنی به عنوان یک ماده ضربه‌گیر در بین ظروف از این مقوا استفاده می‌شود.

سه لایه: از دولایه کاغذ و یک لایه فلوت تشکیل شده ‌است که لایه بیرونی دارای کیفیت بهتری نسبت به لایه درونی است. به این مقوا دو رویه نیز گفته می‌شود که در جعبه‌های حمل کالا بکار می‌رود.

پنج لایه: از سه لایه کاغذ و دو لایه فلوت تشکیل شده که به صورت یک در میان بهم چسبیده‌اند. به این مقوا دو جداره نیز گفته می‌شود و استفاده‌ از این مقوا هنگامی‌ضرورت می‌یابد که نیاز به مقاومت دربرابر فشار از حد مقوای دو رویه فراتر رود یا هنگامی‌که به مقاومت بیشتری در برابر تحدب دیواره‌های جعبه مقوایی نیاز باشد.

هفت لایه: از چهار لایه کاغذ و سه لایه فلوت تشکیل شده که به صورت یک در میان به‌هم چسبیده‌اند. این نوع مقوا کاربرد وسیعی در بسته‌بندی محصولات سخت و سنگین دارد.

نکات اصلی مربوط به استانداردهای مقواهای بهداشتی عبارتند از:

استحکام بسته‌بندی جهت حفظ مظروف: دارای استانداردهای متنوعی است که به منظور تعیین کیفیت بسته‌بندی‌های مقوایی تدوین شده‌اند که عمده‌ترین آنها عبارتند از کمینه شقی مقوا با زاویه خمش ۱۵ درجه، کمینه مقاومت به ترکیدن، جرم پایه مقوا و غیره.

چسب مورد استفاده: با توجه به اینکه در صنعت مقواسازی از انواع نشاسته یا مخلوط‌های آن استفاده می‌شود، و چون نشاسته می‌تواند توسط ریزاندامگان به عنوان ماده غذایی استفاده شود، نظارت و کنترل کیفیت چسب و استفاده از نشاستهٔ مرغوب ضرورت دارد. همچنین می‌توان از ترکیباتی چون پلی وینیل استات و پلی وینیل الکل که افزون بر داشتن قابلیت چسبندگی، از آلودگی‌های میکروبی نیز می‌تواند مانع شود، استفاده کرد.

روکش پلی‌اتیلن: هرچند روکش پلی‌اتیلن به دلیل تصور حایل میکروبی-شیمیایی بودن ترجیح داده می‌شود، اما از نظر فودگرید (دارای درجه غذایی) بودن مورد تردید بوده و می‌توانند آلودگی‌هایی را به ماده خوراکی انتقال دهند. همچنین در فرآیند تولید مقوا، ابتدا کاغذ به وسیله لایه پلی اتیلن لامینه شده و سپس با چسب به مقوا چسبانده می‌شود که این عمل باعث حفظ رطوبت مقوا و درنتیجه رشد ریزاندامگان – به‌ویژه کپک‌ها و مخمرها – و ایجاد آلودگی می‌شود. همینطور پلی‌اتیلن محافظ نبوده و دارای قابلیت نفوذپذیری است.

مواد ضدعفونی مورد استفاده: با توجه به بارآلودگی اولیه کاغذهای بازیافتی، استفاده از موادضدعفونی مناسب و مخصوص این کار الزامی‌است. ترکیباتی مانند آهک که گاهی به عنوان مواد ضدعفونی مورد استفاده قرار می‌گیرند، علاوه بر این که وسیع الطیف نبوده ومخصوصا برروی قارچ‌ها تاثیر چندانی ندارند با بالابردن PH باعث تخریب زنجیره‌های سلولزی و کاهش استحکام مقوا می‌گردد.

مقواهای پشت طوسی: مقواهای پشت طوسی که استفاده از آنها به خصوص در بسته‌بندی داروها معمول می‌باشد از نوع بازیافتی (خارجی) بوده و نظر به بازیافتی بودن آن‌ها و حساسیت‌های موجود در رابطه با نوع کاربری آن‌ها استفاده از آنها در بسته‌بندی‌های دارویی از لحاظ قانونی ممنوع می‌باشد.

مزایای بسته‌بندی مقوایی (کارتن)

از دیدگاه ‌اقتصادی

با توجه به قیمت مواد اولیه مصرفی در سایر بسته‌بندی‌ها، بسته‌بندی مقوایی بسیار ارزان است. به دلیل شکل ساختاری و وزن کم، دارای کمترین هزینه حمل و نقل و انبارداری است. به طور میانگین، بهای یک بسته با مقوای کنگره‌ای، ۱ تا ۴% ارزش محصول تولید شده ‌است. از طرف دیگر با توجه به فن آوری تولید بسته‌های مقوای کنگره‌ای، تولید کنندگان با صرف کمترین هزینه می‌توانند نسبت به اصلاح یا تغییر طراحی ساختاری و گرافیکی بسته، با توجه به نیاز بازار اقدام نمایند.

از دیدگاه ساختاری

 • سبک بودن: بسته‌های ساخته شده‌ از وزن کمی‌‌برخوردارند.
 • مقاومت: بسته‌های مقوایی در صورت استفاده‌ از تکنولوژی و کاغذ مناسب و افزودن مواد اضافی دیگر می‌توانند با مقاومت بسیار بالایی ساخته شوند. این بسته‌ها دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر فشار، ضربه، پارگی و کشیدگی می‌باشند. دچار زنگ زدگی نیز نمی‌شوند.
 • یک تکه بودن: بسته‌های مقوا را از یک شیت (صفحه مقوا) تهیه می‌کنند.
 • تهویه هوا: این بسته‌ها را با توجه به نوع و نیاز محصول حفره دار تهیه کرد که‌این حفرات نقش قابل ملاحظه‌ای در کاهش مقاومت نخواهند داشت.
 • انعطاف‌پذیری: بسته‌بندی‌های مقوایی در برابر فشار و سایر نیروها قابلیت انعطاف دارند.
 • مستوی بودن: این بسته‌ها می‌توانند پس از ساخت به صورت مستوی یعنی به‌صورت اشکال منظم هندسی در آیند. این موضوع باعث کاهش حجم شده و سبب تسهیل در حمل و نقل (به دلیل برخورداری از شکل مناسب و منظم برای تشکیل واحد بار بسیار مناسب است) و کمک شایانی در انبارداری و در نهایت کاهش هزینه می‌شود.
 • عایق بودن: این گونه بسته‌ها قابلیت آن را دارند تا محصولات را به طور قابل ملاحظه‌ای از عوارض افزایش و کاهش دما حفظ نمایند.
 • قابلیت بسته‌بندی سایر محصولات: از این بسته‌ها برای بسته‌بندی اقلام بهداشتی، مواد سیال، سردخانه ای، مواد گرانولی و جنبنده، حتی مواد خطرناک و سمی‌‌استفاده می‌شود.

از دیدگاه بازار یابی

بسته‌های مقوایی به خاطر برخورداری از شکل منظم هندسی، بخوبی در اذهان ماندگار و بخوبی تداعی می‌شوند. این بسته‌ها دارای قابلیت چاپ‌پذیری بالا هستند و می‌توان با استفاده‌ از چاپ افست، گراوور، فلکسو و سیلک، همراه با طراحی مناسب، بسته‌های زیبا و جذاب پدید آورد. بسته‌های فوق تاثیر بسزایی در افزایش میزان فروش محصولات تولیدی دارند.

از دیدگاه مسایل محیط زیستی

بشر امروز وظیفه دارد تا جهانی پاک را به نسل آینده تحویل دهد. بسته‌بندی تمام کالا‌ها، پس از استفاده‌ از محصول تبدیل به زباله می‌شود چرا که بسته‌بندی حلقة اتصال بین تولیدکننده و مصرف‌کننده ‌است. دغدغة ‌امروز، بازیافت این زباله‌ها به منظور جلوگیری از تخریب محیط زیست و استفاده بهینه مجدد از آنهاست. کاغذ و مقوا از منابع تجدید شونده تولید می‌شوند که براحتی قابل بازیافت هستند و می‌توان از آنها مجددا برای تهیه مقوا استفاده نمود. این بسته‌ها در صورت عدم بازیافت به راحتی به مواد اولیه تجزیه می‌شوند.

ارزش کالای شما درحالت عمده فروشی چقدر است؟ این سوال که بعضا موجب تعجب یا شک آنها نیز می گردد کلید حل معمای انتخاب بسته بندی مناسب می باشد. بله ارزش کالای شما تعیین کننده نوع بسته بندی شماست. کالاها از نظر بسته بندی به ۳ گروه تقسیم می گردند:

۱- کالاهای اصلی با بسته بندی موقت یا گروه ۱۰ در صدی

بسته بندی برای این گروه از کالاها فقط نقش حمل کننده , محافظ و نهایتا تبلیغ کننده را دارد ولی قبل از مصرف , بسته بندی از محصول جدا و بدور انداخته می شود. بسیاری از تولیدات دارویی , غذایی , پوشاک , لوازم خانگی و دستگاهای صوتی – تصویری , اسباب بازیها , ابزار و … از این گروهند. برای این گروه کل هزینه بسته بندی در مرز ۱۰ در صد ارزش عمده فروشی آن باید متوقف شود که در غیر اینصورت موجب ضرر تولید کننده آن می گردد. برای مثال یک جفت کفش با ارزش عمده فروشی ۲۰ هزار تومان باید یک بسته بندی حداکثر ۲ هزار تومانی و یک بسته خشکبار با ارزش عمده فروشی ۵۰۰ تومان باید یک بسته بندی حداکثر ۵۰ تومانی داشته باشد که در بسیاری از موارد چنین نیست . با توجه به این فورمول درست و تجربه شده متوجه افراط و تفریط در هزینه بسته بندیها می گردیم . می بینیم که بسیاری از کالاها مستحق داشتن بسته بندی بهتر و موفقترند و بسیاری نیاز به تغییر ساختار بسته بندی برای کاهش در هزینه آن می باشند

بسته بندی مقوایی پر طرفدارترین شکل بسته بندی است که اکثر تولید کنندگان کالا در اولین انتخاب برای کالاهای خود به درستی یا به اشتباه به آن می اندیشند. بسته بندی مقوایی برای بسیاری از کالاها بدلیل جنسیت کالا , تعداد تولید آن , ارزش آن و … مناسب و قابل انتخاب نیست . وجود انواع دیگر بسته بندی با جنسیت فلز , شیشه , پت , سلفون , نایلون , چوب , پلاستیک و… ریشه در همین تفاوتها و ضرورتها دارد. هرگاه کالایی از گروه ۱۰ درصدی دارید و باید آنرا با بسته بندی مقوایی معمولی یا لمینت شده به بازار عرضه کنید و قیمت برآورد اولیه نشان دهنده عبور هزینه شما از خط قرمز ۱۰ درصد ارزش کالاست , باید تغییرات ذیل را با مشورت متخصصین اعمال و بررسی مجدد نمایید:
۱٫ افزایش تعداد سفارش بسته بندی
۲٫تغییر قالب یا ساختار جعبه برای کاهش متریال مصرفی
۳٫کاهش تزئینات ظاهری برای کاهش خدمات مورد نیاز
۴٫تغییر ورقهای مصرفی از نظر کیفی و ظاهری

۲- کالاهای اصلی با بسته بندی دائمی و رقابتی یا گروه ۲۰ در صدی و بیشتر

کالاهایی که برای مصرف آنها نگهداری بسته بندی الزامی است و یا بخاطر زیبایی بسته بندی خریداری میشوند از این گروه کالا می باشند. جعبه دستمال کاغذی ، جعبه شکلات کادویی ، جعبه اسباب بازیها نظیر پازل و .. از این گروه کالاست که تولید کننده آن برای بسته بندی مناسب باید خیلی بیشتر از گروه ۱۰ در صدی هزینه کند چرا که کالای او بدون بسنه بندی مناسب قابل رقابت ، فروش  و مصرف نمی باشد.

۳- کالاهای یدکی با بسته بندی تخصصی  و غیر رقابتی یا گروه ۵ در صدی و کمتر

کالاهایی که بعنوان یدکی کالای اصلی تولید میشوند نظیر قطعات یدکی اتومبیل و یا کالاهای تخصصی که فقط توسط افراد متخصص خریداری و برای افراد غیر متخصص نصب  و راه اندازی میشوند مثل تجهیزات کامپیوتری ، مخابراتی  و امنیتی  از این دسته کالا میباشند که معمولا پشت ویترین قرار نمی گیرند و در خرید آنها بسته بندی نقش رقابتی ندارد. این گروه کالا باید با کمترین هزینه در عین حال بهترین راندمان از نظر حمل و نقل  و انبار داری تولید شوند. داروهای درمانی که به تجویز پزشک و بدون حق انتخاب از سوی مصرف کننده فروخته میشوند نیز از همین گروه کالاست. اما داروهای مکمل و آرایشی و تقویتی از گروه ۲۰ درصدی میباشند چرا که معمولا گرانتر و بوده و شکل بسته بندی در ایجاد انگیزه و اطمینان مصرف کننده بسیار موثر میباشد.

جعبه و کارتن,چاپ جعبه,چاپ کارتن,کارتن سازی,کارتن مقوایی,کارتن لمینیت,جعبه پیتزا,جعبه دارو,جعبه مواد غذایی,جعبه مواد شوینده,جعبه دستمال کاغذی,طراحی و چاپ کارت,طراحی و چاپ کارتن,طراحی و چاپ جعبه خرما,جعبه 3 لایه,کارت لمینیتی,کارتن اثاثیه منزل,کارتن لوازم اداری,کارتن فریت بار,کارتن صنعتی چاپ و بسته بندی - جعبه سازی - کارتن سازی - کارتن - جعبه - شرکت کارتن سازی - کارخانه کارتن سازی - بسته بندی کارتن - انواع کارتن - مدل کارتن - مدل بسته بندی - دایکات - لمینت - سلفون - یووی - جعبه خرما - جعبه پیتزا - جعبه غذا - جعبه مدل دار - جعبه لاکباتام - چاپ - چاپخانه - چاپ افست - خدمات چاپ -کارتن - مقوا - جعبه بهداشتی - جعبه - کارتن - کارتون - ساخت جعبه - ساخت کارتن کارتن,کارتن سازی,كارخانه كارتن سازی,تولید کارتون,فروش کارتن,فرم سفارش کارتن,کارتن ,کارخانه کارتن سازی ,سفارشاینترنتی کارتن,سلوزی,کاغذ,کارتون,مقوا,تولید و ساخت جعبه صادراتی‎,ورق کارتن 3 لایه; ورق کارتن 5 لایه;کارتن 3 لایه; کارتن 5لایه. با فلوت های Bو C. مجهز به جدید ترین دستگاه های چاپ و دایکات,جعبه و کارتن,چاپ جعبه,چاپ کارتن,کارتن سازی,کارتن مقوایی,کارتن لمینیت,جعبه پیتزا,جعبه دارو,جعبه مواد غذایی,جعبه مواد شوینده,جعبه دستمال کاغذی,طراحی و چاپ کارت,طراحی و چاپ کارتن,طراحی و چاپ جعبه خرما,جعبه 3 لایه,کارت لمینیتی,کارتن اثاثیه منزل,کارتن لوازم اداری,کارتن فریت بار,کارتن صنعتی چاپ و بسته بندی - جعبه سازی - کارتن سازی - کارتن - جعبه - شرکت کارتن سازی - کارخانه کارتن سازی - بسته بندی کارتن - انواع کارتن - مدل کارتن - مدل بسته بندی - دایکات - لمینت - سلفون - یووی - جعبه خرما - جعبه پیتزا - جعبه غذا - جعبه مدل دار - جعبه لاکباتام - چاپ - چاپخانه - چاپ افست - خدمات چاپ -کارتن - مقوا - جعبه بهداشتی - جعبه - کارتن - کارتون - ساخت جعبه - ساخت کارتن کارتن,کارتن سازی,كارخانه كارتن سازی,تولید کارتون,فروش کارتن,فرم سفارش کارتن,کارتن ,کارخانه کارتن سازی ,سفارشاینترنتی کارتن,سلوزی,کاغذ,کارتون,مقوا,تولید و ساخت جعبه صادراتی‎,ورق کارتن 3 لایه; ورق کارتن 5 لایه;کارتن 3 لایه; کارتن 5لایه. با فلوت های Bو C. مجهز به جدید ترین دستگاه های چاپ و دایکات, جعبه لوازم پزشکی, جعبه پیراهن ,  کارتن نان خرمایی , کارتن بیسکوئیت, کارتن انار,جعبه نان برنجی,جعبه پشمک,کارتن قند,کارتن خیار سب,کارتن زرد آلو,جعبه پیتزا , شیرینی,جعبه غذای رستوران,کارتن پسته,کارتن اسباب بازی و شانسی,کارتن خرما,جعبه سیب زمینی,چاپ لیبل زعفران,چاپ جعبه زعفران,طراحی زعفران,چاپ زعفران,چاپ جعبه دارو, چاپ ارزان جعبه دارو, طراحی جعبه طلاکوب طراحی جعبه دارو,کارتون جعبه


:: برچسب‌ها: جعبه و کارتن, چاپ جعبه, چاپ کارتن, کارتن سازی, کارتن مقوایی